Zakup mieszkania to przedsięwzięcie wymagające nie tylko pieniędzy i zdolności kredytowej, ale także ogólnej orientacji w rynku nieruchomości. Już podczas przeglądania ogłoszeń warto zwrócić uwagę na elementy, które będą kształtować cenę oraz wartość mieszkania. Ma to swoją wagę nie tylko przy zakupie, ale także znaczenie inwestycyjne, jeżeli planujemy w przyszłości wystawić mieszkanie na sprzedaż lub przeznaczyć na wynajem. Wiedza o czynnikach wpływających na ceny mieszkań jest przydatna bez względu na czas, w którym odbywa się jego zakup, ponieważ takie czynniki jak lokalizacja lub stan prawny nieruchomości, mają znaczenie bez względu na panujące tendencje na rynku mieszkań.

Wpływ lokalizacji na cenę i wartość mieszkania

Ceny mieszkań o podobnym metrażu i w obrębie jednego miasta mogą się od siebie znacząco różnić. Różnica w cenie może wynosić nawet kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy. Czynnikiem, który najbardziej oddziałuje na cenę mieszkania, będzie jego lokalizacja. Przede wszystkim dlatego, że jest on niezmienny w przeciwieństwie do układu mieszkania, ilości pomieszczeń, ścian działowych itp. Jeżeli chodzi o duże miasta, to najdroższe zazwyczaj są mieszkania położone blisko centrum. Wraz z lokalem sprzedaje się niejako dostęp do różnego rodzaju udogodnień, takich jak galerie handlowe, instytucje publiczne, szkoły i przedszkola. Mieszkanie w centrum dużego miasta daje wielkie możliwości rozwoju i sprawia, że można lepiej zorganizować codzienne obowiązki. Z tego też powodu mieszkania w dzielnicach oddalonych od centrum, z których trzeba dostać się do pracy lub szkoły za pomocą komunikacji miejskiej, mogą wydawać się mniej interesujące dla potencjalnych nabywców.

Nie oznacza to jednak, że mieszkania i domy w dzielnicach podmiejskich nie cieszą się zainteresowaniem. Nadal mogą one oferować dostęp do sklepów, gabinetów lekarskich czy placówek oświaty, a także umożliwiać szybki transport do centrów, dzięki rozwiniętym liniom komunikacyjnym. Tereny podmiejskie posiadają często wiele przestrzeni rekreacyjnych oraz położone są bliżej przyrody, co z pewnością jest istotne dla każdego, kto chce odpocząć po pracy lub nauce od trudów i pośpiechu dużego miasta.

Położenie mieszkania w obrębie budynku

Wśród innych czynników wpływających na cenę mieszkania będzie jego położenie w obrębie całego budynku. Jego wartość może obniżać np. to, że znajduje się ono na najwyższym piętrze, szczególnie jeśli w budynku nie ma dostępu do windy. Istotne znaczenie mają również strony świata oraz czas nasłonecznienia w ciągu dnia.

Jak standard budynku wpływa na cenę mieszkania?

Za standard budynku odpowiada przede wszystkim jego stan oraz wiek. Z tego powodu nowe mieszkania wykończone pod klucz i odremontowane osiągają na rynku znacznie wyższe ceny od tych, które wymagają wykończenia lub remontu. Wiek nieruchomości, co oczywiste, również istotnie kształtuje cenę mieszkania, ponieważ starsze budynki częściej wymagają konserwacji, napraw oraz przeglądów instalacji, które mają tendencję do częstych awarii.

Jako element standardu wymienia się także układ mieszkania, który może pozytywnie lub negatywnie wpływać na codzienne użytkowanie. Znaczenie ma nie tylko to, jaki metraż mają poszczególne pomieszczenia, ale przede wszystkim, czy są one ustawne i funkcjonalne. Nawet w przypadku niewielkich mieszkań, dobrze przemyślany układ wnętrza może zapewnić wysoki poziom wygody.

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania, które posiadają wysokie sufity, duże pomieszczenia oraz okna, które pozwalają na optymalne doświetlenie całej przestrzeni. Dodatkowo powinny one być umiejscowione z uwzględnieniem strony wschodu oraz zachodu słońca, co pozwala na organizację życia zgodnie z optymalnym rytmem dobowym. Zwiększyć cenę mieszkania od dewelopera Linea mogą także pomieszczenia takie jak balkon, loggia lub taras, które stanowią dodatkową wartość użytkową i rekreacyjną.

Status prawny nieruchomości i jego wpływ na koszt mieszkania

Najważniejszym dokumentem, który stanowi o statusie prawnym lokalu, jest księga wieczysta. Zawiera ona takie informacje, jak to, kto jest prawowitym właścicielem nieruchomości, gdzie jest położona, ale też czy jest obciążona roszczeniami na rzecz osób trzecich, ograniczeniami w użytkowaniu lub długami, w tym hipoteką. Ten trzeci warunek zdecydowanie negatywnie wpłynie na wartość nieruchomości. Należy też podkreślić, że określenie stanu prawnego jest równie istotne zarówno w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego oraz to, że nieruchomość posiadająca swoją księgę wieczystą, a przez to przejrzysty status prawny zazwyczaj jest droższa.

Czynniki społeczno-ekonomiczne wpływające na ceny mieszkań

Sytuacja na rynku mieszkań jest również zależna od wielu czynników społecznych i ekonomicznych. Wśród nich można wymienić m.in. kryzys ekonomiczny oraz inflację, które wiążą się z podniesieniem stóp procentowych kredytów hipotecznych i mieszkaniowych. Ten wskaźnik wpływa negatywnie na zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, co oznacza, że liczba osób mogących pozwolić sobie na kupno mieszkania będzie maleć. Nie jest to jednak powód, by na pytanie, czy ceny mieszkań spadną odpowiedzieć twierdząco, ponieważ w wyniku inflacji wzrosła cena materiałów budowlanych oraz energii potrzebnej do ich wyprodukowania, dlatego też deweloperzy oraz firmy budowlane nie mogą sobie pozwolić na obniżenie ceny swoich usług.

Niemały wpływ na rynek mieszkań ma także coraz większa liczba uchodźców. Powoduje ona spadek dostępności mieszkań pod najem, co jednocześnie jest czynnikiem zwiększającym zainteresowanie zakupem własnej nieruchomości.

Co dalej z cenami mieszkań?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, jednak wiele wskazuje na to, że ceny mieszkań nie będą spadać. Jednym z powodów takiego stanu jest zmniejszająca się liczba ofert na rynku mieszkaniowym, co jednocześnie wpływa na zwiększenie atrakcyjności dostępnych w sprzedaży nieruchomości. Ceny mieszkań w przyszłych latach trudno przewidzieć, jednak według opinii analityków, możemy raczej spodziewać się ich wzrostu, niż spadku, zwłaszcza w przypadku dużych miast i ich okolic.

Zakup mieszkania to przedsięwzięcie wymagające nie tylko pieniędzy i zdolności kredytowej, ale także ogólnej orientacji w rynku nieruchomości. Już podczas przeglądania ogłoszeń warto zwrócić uwagę na elementy, które będą kształtować cenę oraz wartość mieszkania. Ma to swoją wagę nie tylko przy zakupie, ale także znaczenie inwestycyjne, jeżeli planujemy w przyszłości wystawić mieszkanie na sprzedaż lub przeznaczyć na wynajem. Wiedza o czynnikach wpływających na ceny mieszkań jest przydatna bez względu na czas, w którym odbywa się jego zakup, ponieważ takie czynniki jak lokalizacja lub stan prawny nieruchomości, mają znaczenie bez względu na panujące tendencje na rynku mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *