Współcześnie, coraz większa liczba osób przykłada znaczącą wagę do samej estetyki, a także funkcjonalności swojego mieszkania. Rozprzestrzeniło się to między innymi wraz z technikami slow life czy work-life balance. W szczególności uwidacznia się to w pracy hybrydowej lub zdalnej, która w dużej mierze opiera się o wykonywanie swoich obowiązków we własnym mieszkaniu. Skutkiem tych działań stało się poszerzenie świadomości zwykłych ludzi na temat istoty uporządkowanego i ładnego wykończenia swoich czterech ścian. Co obecnie króluje we wnętrzarskich trendach, na co warto zwrócić uwagę oraz czego trzymać podczas planowania wprowadzania zmian u siebie? Wybrać mieszkanie w stylu eko czy wnętrze industrialne? W tym artykule odpowiemy na pytania i obszernie przedstawimy modne rozwiązania.

Architektura wnętrz jako dziedzina zajmująca się dekorowaniem przestrzeni mieszkalnych, nabiera jeszcze mocniejszego znaczenia w aspekty społeczne. Same trendy oraz pomysły w tej dziedzinie niezwykle szybko się rozwijają, co również wpływa na ich dość częste zmiany. Z tego powodu warto być stale na bieżąco z nowinkami ze świata architektury wnętrz. Dzięki temu dużo prostsze okaże się zaaranżowanie mieszkania zgodnie z aktualnie panującymi trendami. Poznaj najnowsze oraz najmodniejsze sposoby na urządzenie swojego mieszkania w różnym stylu. Obecnie niezwykłą popularnością cieszą się wnętrza minimalistyczne, mieszkanie w stylu industrialnym czy wnętrze w stylu eko. Które wybrać i jakimi zasadami się kierować w procesie urządzania?

Styl minimalistyczny wnętrza – od zredukowanej ilości mebli po prostotę, harmonię, funkcjonalność

Mieszkanie w stylu minimalistycznym jest jednym z najpopularniejszych trendów w architekturze wnętrz. Poniekąd stanowi ono klasykę, która idealnie sprawdzi się w każdej przestrzeni i jednocześnie stworzy bardzo dobrą bazę pod dopełnienie go innymi elementami albo połączenia z innym stylem. W dużej mierze charakteryzuje się ono minimalizmem i oszczędnością w doborze mebli, dekoracji oraz kolorów. Wszystko po to, aby uzyskać harmonijny i spójny efekt końcowy, który zachwyci prostotą, połączoną z jakością i dobrym designem.

Mieszkanie minimalistyczne składa się z wielu wyznaczników, które definiują ten styl. Jednak najbardziej wyróżnia go:

  • prostota;
  • funkcjonalność;
  • elegancja;
  • rezygnacja ze zbędnych dekoracji;
  • zmniejszona ilość mebli;
  • zastosowanie naturalnych elementów;
  • bazowanie na kolorach ziemi;
  • jasność i zmniejszony kontrast.

Minimalistyczne wnętrza są proste, eleganckie oraz funkcjonalne. Cechuje je prostota form, precyzyjne wykonanie i harmonijne zestawienie wszystkich elementów. Styl minimalistyczny wnętrza jest w dużej mierze dla osób, które cenią sobie spokój, porządek i zminimalizowane rozwiązania. Wszystko po to, aby osiągnąć wrażenie przestrzeni, która zachwyca swoją możliwością wymiarową, bez obłożenia jej zbędnymi przedmiotami.

Pierwszym krokiem do stworzenia minimalistycznego wnętrza jest wybór odpowiednich mebli. Najlepiej postawić na meble o prostej i geometrycznej formie, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy rattan. Dzięki temu unikniemy zbędnych zdobień, kształtów i kolorów, które przysłaniają piękno samej formy.

Minimalistyczne mieszkanie od dewelopera, takiego jak Linea to również rezygnacja ze zbędnych dekoracji. Warto skupić się na kilku kluczowych elementach, które uzupełnią minimalistyczny charakter wnętrza. Mogą to być na przykład proste lampy, dywaniki, zasłony, obrusy czy poduszki. Wszystko po to, aby zachować spójność i harmonię przestrzeni użytkowej.

Kolorystyka to kolejny ważny element w aranżacji minimalistycznego wnętrza. Warto wybierać spokojne, jasne kolory, takie jak biel, szarość, beż czy pastele. Tak naprawdę sprawdzą się wszystkie barwy ziemi. Ważne jest to po to, aby uzyskać wrażenie przestrzeni, która działa uspokajająco i ociepla proste kształty i duże pomieszczenie.

Minimalistyczne wnętrze nie tylko odnosi się do architektury, ale również do samego stylu życia, który przekłada się na podejście do konsumpcjonizmu. W minimalistycznym wnętrzu stawiamy na jakość, a nie ilość – jest to główna zasada. Unikamy zbędnych przedmiotów i rzeczy, które nie są nam potrzebne. Dzięki temu wnętrze jest bardziej funkcjonalne, łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, a także bardziej przyjazne dla naszej psychiki. Nie bez powodu mieszkanie w stylu minimalistycznym nazywane jest świadomym, ponieważ to właśnie takie osoby zwracają uwagę na przyrodę i potrafią zrezygnować z możliwości dekoracyjnych, które otaczają nas w każdym sklepie.

Styl eko wnętrza – z miłości do przyrody, wiodącej prym w mieszkaniu

Wnętrze w stylu eko to coraz popularniejszy trend wśród osób, które cenią sobie zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko. Dzięki odpowiedniemu podejściu do aranżacji mieszkania możemy stworzyć przyjazne dla natury wnętrze, które wciąż będzie zachwycać swoim pięknem, jednocześnie nie tracące na swojej funkcjonalności.

Mieszkanie w stylu eko opiera się na trzech zasadach:

  • zrównoważony rozwój;
  • minimalizm;
  • naturalność.

Pierwszym krokiem w aranżacji wnętrza w stylu eko jest wybór materiałów. Najlepiej postawić na te pochodzące z odnawialnych źródeł, takie jak drewno, bambus czy konopie. Często można wybierać takie z drugiego generacji lub gorszego sortu, które może posiadać nieidealne pęknięcia. Jest to nie tylko dobry sposób na ochronę przyrody, ale również zwiększona szansa na kupienie przedmiotów w okazyjnej cenie. Mieszkanie z osiedla Linea stanie się bardziej ekologiczne, a jednocześnie zachowa swój naturalny i elegancki wygląd. To podejście pozwala skupić się na wykorzystaniu naturalnych i ekologicznych materiałów, a także na minimalizowaniu ilości odpadów czy szkodliwych substancji.

Styl eko wnętrza opiera się również na minimalizmie. W aranżacji warto postawić na prostotę i funkcjonalność oraz unikać nadmiaru dekoracji oraz zbędnych mebli. To pozwoli nam stworzyć przestrzeń, która jest nie tylko ekologiczna, ale również spokojna i przyjazna dla naszego zdrowia.

Kolorystyka w mieszkaniu eko również ma duże znaczenie. Barwa kolorystyczna powinna oscylować pomiędzy naturalnymi kolorami, takimi jak beż, brąz czy zielony. To kolory, które kojarzą się z przyrodą i działają uspokajająco na naszą psychikę. Nie zaleca się używania sztucznych neonowych barw, które agresywnie oddziałują na wzrok.

Naturalność to kolejny ważny element w aranżacji wnętrza w stylu eko. Wykorzystanie roślin, aby wnętrze stało się bardziej przyjazne i zachęcało do odpoczynku, to idealne rozwiązanie. Rośliny to nie tylko piękne elementy dekoracyjne, ale również naturalne oczyszczacze powietrza, które pomagają nam walczyć z zanieczyszczeniami w mieszkaniu. Warto zainteresować się monsterami, figowcami, paprociami, filodendronami, które można znaleźć nawet w markecie.

Styl eko we wnętrzach ma podobne podejście do konsumpcji jak minimalistyczny. Postawmy na jakość, a nie ilość. Kupujmy rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne, a unikamy zbędnych przedmiotów, które tylko generują odpady.

Wnętrza w stylu industrialnym – wielki powrót do atmosfery dawnych fabryk i surowości

Wnętrza industrialne w ciągu dwóch lat diametralnie wspięły się po szczeblach trendów w architekturze. Ten styl inspirowany jest dawnymi fabrykami, halami produkcyjnymi oraz magazynami, a jego główną cechą tego jest surowość i brak przepychu. Industrialne wnętrze stawia na takie materiały, jak beton, cegła czy metal. Często na ścianach pozostawia się surową, nieobrobioną cegłę lub beton, która tworzy specyficzną atmosferę przemysłowej przestrzeni. Uzupełniająco podłogi powinny być w podobnym motywie. Najlepiej sprawdzą się betonowe lub drewniane panele z przetarciami. Mieszkanie industrialne zdominowane jest przez meble z metalu, które nadają przestrzeni charakteru. Wszelkiego rodzaju meble przemysłowe, takie jak metalowe szafki, regały czy stoły, wpisują się w ten klimat.

Wnętrza w stylu industrialnym uzupełniane są o dodatki. Właśnie one jeszcze bardziej podkręcą ten styl i sprawią, że będzie to nie tylko zimne pomieszczenie halowe, ale przestrzeń do odpoczynku. Do takich elementów należą lampy. Lampy zazwyczaj wykonane są z metalu i szkła, więc dzięki temu światło również może wpisać się w ramy loftu. Dobrym rozwiązaniem jest eksponowanie przemysłowych detali, takich jak rury, które można umieścić na ścianie jako dekorację. Industrialne wnętrza lubią takie niedoskonałości.

Kolory grają dużą rolę w każdym pomieszczeniu. Industrialne wnętrza to łącznik szarości, bieli, czerni i srebra. Tutaj można szaleć z ilością kontrastów. Małe mieszkanie w stylu industrialnym również może bazować na lofcie. Ten styl nie boi się żadnych ograniczeń i dlatego sprawdzi się zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach.

Mieszkanie styl industrialny, minimalistycznym czy eko? Warto sprawdzić mieszkania w Buku.