2023-02-20
Wynajem nieruchomości jest uważany za dobry sposób na dodatkowy zarobek. Czy w rzeczywistości jest to opłacalne? Czy najem w 2023 roku może przynieść zyski? W tym artykule pochylimy się nad tematem rentowności najmu w obecnych czasach.
W ciągu ostatnich lat w Polsce dość mocno popularne stało się zarabianie na nieruchomościach. Niektórzy nawet decydowali się kupić mieszkanie na kredyt, aby następnie móc je wynajmować i w ten sposób spłacać nieruchomość. Takie działanie jeszcze dwa – trzy lata temu wychodziło bardzo korzystnie z punktu widzenia wynajmującego, ponieważ raty kredytów były wówczas rekordowo niskie.
Czy rentowność najmu w roku 2023 jest równie duża? To zależy przede wszystkim od tego, czy wynajmujący musi spłacać kredyt za swoją nieruchomość. Wysoka rata kredytu w połączeniu z podatkami oraz dodatkowymi kosztami, związanymi np. z okresowymi remontami mogą sprawić, że najem nie będzie przynosił oczekiwanych zysków.
Na rentowność wynajmu mieszkań wpływa wiele czynników. Które z nich są najważniejsze? Jednym z kluczowych aspektów jest lokalizacja nieruchomości. Mieszkanie znajdujące się w mieście lub w jego pobliżu znacznie łatwiej i szybciej znajdzie najemcę, niż mieszkanie położone z dala od miasta, w niewielkiej i słabo rozwiniętej miejscowości. Co więcej, okazuje się, że nieruchomości w mieście np. od Linea i blisko niego można wynająć drożej, co również ma duży wpływ na rentowność najmu.
Innym ważnym czynnikiem jest stan, w jakim jest mieszkanie. Jak łatwo można się domyślić, gustownie wykończony lokal mieszkalny znajdujący się na nowoczesnym osiedlu wzbudzi zdecydowanie większe zainteresowanie, niż mieszkanie w starszym budynku, położone w mało atrakcyjnej okolicy. Cena odgrywa w tym przypadku niewielką rolę – większość najemców, a w szczególności młodzi ludzie i rodziny z dziećmi, wolą zapłacić więcej, aby zamieszkać w funkcjonalnym i komfortowym, nowocześnie urządzonym lokalu.
Jakie jeszcze czynniki mają istotny wpływ na rentowność najmu? Oczywiście nie bez znaczenia są takie parametry jak: wielkość lokalu, liczba pokojów i dodatkowe funkcjonalności, takie jak np. balkon czy przynależąca do mieszkania komórka lokatorska. Większym popytem cieszą się niewielkie, dwu- lub trzypokojowe mieszkania. Dużym atutem może być np. prywatny ogród, który umożliwia podniesienie ceny najmu. Coraz więcej najemców poszukuje mieszkań z ogrodem na wynajem – stanowią one wygodną i tańszą alternatywę dla domów, których cena najmu jest z reguły znacznie wyższa.
Wysokość czynszu za najem mieszkania to bardzo ważny aspekt, ponieważ to on w dużej mierze ma wpływ na to, jakie zyski będzie osiągał wynajmujący. Ustalenie odpowiedniej ceny nie jest jednak takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Zbyt wysoki czynsz może odstraszyć potencjalnych najemców, z kolei zbyt niski nie przyniesie oczekiwanych dochodów. Dlatego przed ustaleniem czynszu, warto przeanalizować rynek najmu nieruchomości w najbliższej okolicy i na tej podstawie określić, jaka wartość będzie w danym przypadku optymalna.
Najem mieszkania zapewnia stabilny dochód, co dla wielu osób jest już wystarczającym argumentem. Czy możemy mieć pewność, że w przyszłości nie stracimy swojego obecnego stanowiska w pracy, co wiązałoby się z utratą stałej pensji? Znalezienie nowej, dobrej pracy w zależności od wykonywanego zawodu oraz posiadanych kwalifikacji może trwać od kilku tygodni do kilku- a nawet kilkunastu miesięcy. Dochód z najmu może być zabezpieczeniem
Nie można jednak z góry zakładać, że każda nieruchomość gwarantuje zysk. Zarabianie na wynajmie oczywiście jest możliwe, jednakże osiągany dochód jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Może się np. okazać, że zakupione „w okazyjnej cenie” mieszkanie w starym bloku będzie wymagało gruntownego remontu, a dodatkowo nie będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych najemców, w związku z czym trudniej będzie je wynająć. W rezultacie, wynajmujący może bardzo długo czekać na pierwsze zyski.
Jeśli rozważasz zakup nieruchomości na wynajem, nie podejmuj decyzji pochopnie i starannie przyglądaj się ofertom mieszkań. Najpewniejszy wybór stanowią nieruchomości w nowym budownictwie, położone w atrakcyjnej lokalizacji, blisko terenów zielonych oraz z łatwych dojazdem do miasta. Posiadając nowe mieszkanie w takiej okolicy, rentowność najmu masz już praktycznie w kieszeni!
Czy mieszkania do wynajęcia wciąż cieszą się wysokim popytem? Okazuje się, że tak! Powodem takiego stanu są między innymi wysokie koszty kredytów hipotecznych oraz brak zdolności kredytowej, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wynajmowanie mieszkania dla niektórych osób jest stanem chwilowym, który pozwala cieszyć się wysokim komfortem codziennego życia i jednocześnie zyskać czas na odłożenie oszczędności i zakup własnej nieruchomości. Inni natomiast wynajmują mieszkanie przez wiele lat i nie planują zmienić tego stanu. Wielu z nich po prostu nie może sobie pozwolić na to, aby kupić własne mieszkanie.
Analizując rentowność najmu mieszkania, warto również zwrócić uwagę na to, że ceny nieruchomości od lat mają tendencję wzrostową. Ten czynnik dodatkowo wpływa na wysoki popyt mieszkań na wynajem. Duży procent społeczeństwa nie może zakupić własnego mieszkania lub dopiero odkłada pieniądze na ten cel. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, np. studentów i osób świeżo po studiach, rozpoczynających swoją karierę zawodową, którzy z reguły nie posiadają jeszcze dużych oszczędności i nie posiadają ani wkładu własnego, ani wysokiej zdolności kredytowej.
ROI ( z ang. Return on Investment) to nic innego, jak wskaźnik rentowności inwestycji. Jest on stosowany w różnych dziedzinach, w tym także przy obliczaniu rentowności wynajmu mieszkań. Wskaźnik ROI określa, jaki procent zysku z danej inwestycji osiągnął inwestor w stosunku do początkowego wkładu finansowego w określonym czasie.
Jak obliczyć ROI nieruchomości? Obliczenie tego wskaźnika nie jest skomplikowane i wykonuje się je w następujący sposób: od przychodu z najmu należy odjąć koszty utrzymania nieruchomości, a następnie uzyskaną sumę podzielić przez koszt zakupu nieruchomości i pomnożyć x 100. Należy jednak przy tym uwzględnić, że ROI nie jest jedynym wskaźnikiem mającym wpływ na rentowność najmu.
Najem nieruchomości ma niewątpliwe zalety i wielu przypadkach może stanowić dla wynajmującego doskonałe zabezpieczenie finansowe. Nie warto jednak porywać się z motyką na słońce. Zanim zdecydujesz się kup mieszkanie w celach zarobkowych, dokładnie przemyśl tą decyzję i przeanalizuj takie czynniki jak koszt zakupu atrakcyjnej dla potencjalnego najemcy nieruchomości oraz ceny czynszu najmu w danej lokalizacji. Im skrupulatniej podejdziesz do tego tematu, tym większe szanse na to, że najem mieszkania przyniesie Ci oczekiwane zyski!